ГІС: нові технології для ефективної роботи
Контролювати складну роботу водопровідно-каналізаційного господарства набагато легше і зручніше, використовуючи геоінформаційні системи (ГІС), що забезпечують збір, зберігання, аналіз та графічне представлення просторових даних, зокрема інженерних мереж та пов`язаної з ними інформації.
Відчутні переваги
На даний час у Київводоканалі вже впроваджено ГІС мереж водопостачання та напірної частини водовідведення, для яких побудовані гідравлічні моделі. Це дає змогу:
- переглядати фактичні дані водопровідних і каналізаційних мереж,
- приймати правильні технічні рішення при ліквідації аварійних ситуацій,
- контролювати аварійність мереж та перевіряти системи водопостачання на надійність.
Оптимізація керування мережами суттєво знижує витрати на їх утримання.
ГІС також забезпечує диспетчерів зручними аналітичними інструментами: візуалізацією даних за різними критеріями та формуванням “температурних мап” - на інтерактивній карті візуалізуються водопровідні мережі разом з їхніми характеристиками.
Приклад з життя
Раніше, відправляючи бригаду для усунення аварійної ситуації, начальник району мав від руки намалювати розташування трубопроводів, водопровідних колодязів, щоб пояснити, яку засувку потрібно перекрити, на якому відрізку труби виконати зварювальні роботи тощо. А якщо за день трапляється 10 - 15 аварій, то така робота забирала досить багато часу, який можна було використати ефективніше. Зараз з ГІС можна одразу роздрукувати фрагмент мережі з усіма необхідними позначками, що суттєво економить час та дозволить одразу оперувати точною і перевіреною інформацією.
У тестовому режимі можливості ГІС вже використовуються в «польових умовах». Наші фахівці користуються планшетами, що містять цифрову карту мереж. Таким чином вони швидко отримують дані щодо тих водопровідних об’єктів, поблизу яких знаходиться працівник. Передбачається, що інструмент дозволить оперативно коригувати дані щодо об’єктів прямо на місці, щоб постійно вдосконалювати і уточнювати цифрову модель наших мереж.
Також у найближчому майбутньому, контролюючи зміни тиску у мережі, система зможе розпізнавати аварійні ситуації, а прив’язка до GPS дозволить відправляти на місце витоку найближчу за розташуванням аварійну бригаду, що зекономить час та витрати на пальне.
Головне - комфорт споживачів
Для споживачів водоканалу ефективне використання ГІС дає такі переваги:
- Стабільний тиск в водопровідній мережі. Цифрове моделювання мережі дозволить оптимізувати роботу таким чином, щоб у місті не було ділянок, які залишаються на пониженому тиску і яким не вистачає води.
- Робота на випередження. Програма може моделювати найбільш зношені і аварійні ділянки мережі, тому ми зможемо якісніше планувати роботи з ремонту та заміни трубопроводів. Це запобігатиме аварійним ситуаціям і завдаватиме менше незручностей споживачам.
- Точне інформування споживачів. Оскільки ГІС дає можливість створювати інформативні карти з позначенням місць виконання робіт та зонами відключень, ми зможемо інформувати споживачів про хід і завершення робіт в режимі поточного часу.
Що далі
Далі ми плануємо оцифрувати безнапірну каналізацію та мережі енергопостачання об’єктів підприємства, а також перспективні ділянки цих мереж - запланованих під нове будівництво або реконструкцію існуючих.
Також наразі опрацьовується інтеграція ГІС з іншими корпоративними системами товариства, такими як SCADA, Білінг, CRM, KIC IT-Enterprise, трекінг.
Одне з важливих завдань - це уточнення даних по водопровідній мережі та внесення у програму перспективних ділянок мереж, що проєктуються. Таким чином, у ГІС буде відображено не тільки актуальний стан, а й потенціал для розвитку водопровідних мереж.