Роз'яснення щодо ситуації з промивними водами Деснянської водопровідної станції

16.05.2025
Поділитися:

До Русанівської протоки виходять технічні трубопроводи Деснянської водопровідної станції (ДВС). Через них у річку повертаються зворотні промивні води – це вода, якою очищаються фільтри водопровідної станції.

ДВС є складовою частиною централізованої системи водопостачання м. Києва. На ДВС відбувається забір води з річки Десна, очищення, знезараження і подача питної води у водопровідні мережі міста. ДВС забезпечує якісною питною водою більшу частину жителів Києва. Фактична потужність ДВС на сьогодні становить близько 400 тис. м3 на добу, або 65 % питної води, яка постачається місту.

Проєктування та будівництво ДВС проводилось в декілька етапів: першу чергу було збудовано в 1961 р., другу – у 1972 р., третю – у 1986 р.

Вода річки Десна має велику кількість органічних  та бактеріологічних забруднень. Якість води річки Десна змінюється по сезонах року та роках в широкому діапазоні. Перед подачею у водопровідну мережу міста Києва річкову воду необхідно очищувати та знезаражувати.

Для очищення води на ДВС використовується реагентний метод. Вода річки Десна за допомогою водозабору та сифонів надходить до водоприймальних камер насосної станції першого підйому, звідки насосами по напірних водоводах подається на очисні споруди ДВС. Спочатку вода надходить до змішувачів, де оброблюється коагулянтом. Після коагуляції забруднень завислі речовини осаджуються у відстійниках. Залишки скоагульованих забруднень видаляються на швидких фільтрах. Після цього питна вода направляється до резервуарів чистої води. Для знезараження питної води на ДВС використовується хлор-аміачний метод. Дози та витрати реагентів змінюються залежно від кількості забруднень води річки Десна.

У процесі очищення води утворюються осад та промивні води. Осади, вилучені під час очищення, є продуктами природного походження, відтак проєктом будівництва ДВС передбачено скид промивних вод та осаду з відстійників і швидких фільтрів у річку Дніпро, а саме: в Русанівську протоку. Періодичний скид зворотних стічних вод у Русанівську протоку здійснюється двома промколекторами, що є складовою частиною технологічних споруд ДВС.

Скид осаду та промивних вод у Русанівську протоку здійснюється ДВС згідно з виданим Державним агентством водних ресурсів України дозволом на спеціальне водокористування від 20.11.2023 № 52/КІ/49д-23 (термін дії – до 20.11.2026), та затвердженим гранично допустимим скидом (ГДС) речовин із зворотними водами. Якісні показники скиду зворотних вод контролюються хімбаклабораторією ДВС.

Слід зазначити, що кілька років тому фахівцями Київводоканалу було проведено обстеження промколектору щодо несанкціонованого підключення мешканців прилеглих будинків та затампоновано виявлені підключення. Наразі планується проведення повторного обстеження з метою виявлення незаконних скидів у Русанівську протоку.

Київводоканал вдосконалює технологію очищення промивних вод ДВС. З метою покращення якості очищення промивних вод управлінням капітального будівництва Київводоканалу розроблено проєктну документацію по об’єкту «Реконструкція Деснянської водопровідної станції з провадженням технології очистки промивних вод».

Підготовку проєкту «Водопровідна станція № 1 Деснянської водопровідної станції» (Коригування) «І черга будівництва. Реконструкція Деснянської водопровідної станції з впровадженням технології очистки промивних вод» профінансовано власним коштом Київводоканалу у рамках інвестиційної програми на 2019 рік.

До цього часу розроблено стадію П та Р вказаного проєкту та отримано експертний звіт від 18.09.2020 № 855/е/20 загальною кошторисною вартістю 726 045,429 тис. грн.

Реконструкцію ДВС розділено на дві черги з такими фінансовими показниками:

І черга будівництва: 515 677,157 тис грн;

ІІ черга будівництва: 210 368,272 тис грн.

Реконструкцію ДВС із впровадженням технології очищення промивних вод передбачено за рахунок кредитних коштів, наданих Французькою Республікою в рамках програми «Пільгові казначейські кредити» в рамках Рамкового договору між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки проєкту з покращення водопостачання в місті Києві, ратифікованого Законом України від 01.07.2021 № 1608-ІХ «Про ратифікацію Рамкового договору між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки проєкту з покращення водопостачання у місті Києві» (далі – Рамковий договір).

Для реалізації інвестиційного проєкту необхідно укласти кредитний та субкредитний договори, що потребують надання місцевих гарантій Київською міською радою.

Київводоканал, починаючи з липня 2021 року (від моменту ратифікації Рамкового договору) неодноразово порушував питання надання місцевої гарантії, але питання її отримання тривало близько 2 років з 09.07.2021 до 15.06.2023.

Відповідно до рішення Київської міської ради від 15.06.2023 № 6496/6537 «Про надання місцевої гарантії у 2023 році» вирішено було надати місцеву гарантію для забезпечення виконання боргових зобов’язань за кредитом, що залучається Київводоканалом, але термін дії місцевої гарантії згідно із вказаним рішенням Київської міської ради було встановлено з терміном «протягом дії субкредитного договору». Оскільки субкредитний договір між Міністерством фінансів України, Київводоканалом, Київською міською радою та АТ  «Укрексімбанк» у 2023 році не було укладено, місцева гарантія втратила чинність.

Враховуючи наведене, виникла необхідність в отриманні нової місцевої гарантії відповідно до Порядку надання місцевих гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2012 № 541 (зі змінами).

У 2024 році Київводоканал звертався до Київської міської державної адміністрації та до керівництва Департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради  щодо поновлення опрацювання проєкту рішення «Про надання місцевої гарантії» з метою виконання боргових зобов’язань за кредитом, що залучається Товариством за субкредитним договором відповідно до умов Рамкового договору.

Водночас у листі Департаменту фінансів виконавчого органу Київської міської радивід 20.03.2024 № 054-1-4-06/689 до Київської міської державної адміністрації було зазначено, що Департамент фінансів не має можливості виступити гарантом для Товариства, що унеможливлює здійснення подальшого етапу – укладення контракту.

Зважаючи на відсутність місцевої гарантії та наближення терміну прийняття контракту до виконання, під час онлайн-зустрічі, що відбулась 29.10.2024 за участю представників Посольства Французької Республіки в Україні, Міністерства розвитку громад та територій України, виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), «Eiffage Genie Civil» і Київводоканалу, було обговорено та прийнято рішення про необхідність продовження терміну прийняття контракту до виконання та вибірки кредиту ще на два роки у зв’язку з довготриваліcтю процедури обговорення та виникненням деяких нюансів щодо укладення контракту. Наразі досягнуто пролонгації терміну прийняття контракту до виконання та вибірки кредиту до 31.12.2026.

Київводоканал здійснює всі можливі заходи щодо впровадження технології очищення промивних вод, але через низку проблемних питань (вирішення яких не залежить від Київводоканалу) не в змозі її розпочати попри відповідні звернення.