Як працював Київводоканал під час Чорнобильської катастрофи

26.04.2021
Поділитися:

Сьогодні ми згадуємо трагічні події, що відбулись 35 років тому - аварію на Чорнобильській атомній електростанції.  Ліквідація наслідків цієї катастрофи стала серйозним випробуванням як для всієї країни, так і для співробітників Київводоканалу.

Першочерговим завданням Київводоканалу у той час було  дбати про безпеку води, що подавалась у домівки киян. Було зрозуміло, що Дніпровська вода може стати небезпечною через радіоактивне забруднення, але зменшити обсяги подачі води для мешканців міста і підприємств було неможливо. Києву була потрібна чиста вода не лише для господарських потреб, а й для  поливу доріг, тротуарів, зелених зон.

Наші фахівці робили аналізи води пересувними лабораторіями, розташованим на теплоходах, які курсували по Десні, а також через Київське море до Прип`яті, дані оперативно передавалися до центральної лабораторії. У Бельгії було закуплено спеціальне вугілля, ефективне для очищення води від радіоактивного забруднення. Багато хто з працівників водоканалу, зокрема генеральний директор та головний інженер,  побували у зоні Чорнобиля, де надавали допомогу та консультації щодо водопостачання мешканців.

Головним здобутком того часу стала плавуча насосна станція «Роса-300», оперативно збудована на Десні менш ніж за два місяці для забезпечення міста чистою питною водою. За допомогою двох водоводів  діаметром 900  та 1400 мм  вода з  Десни  перекидалась на Дніпровську водопровідну станцію -  на відстань п'яти з половиною кілометрів. Станція отримала назву «Роса-300», бо спроможна подавати більше 300 тисяч кубічних метрів води на добу. Таким чином, безперебійне централізоване водозабезпечення  столиці  здійснювалося в повному обсязі з Десни та незабруднених підземних джерел. Насосна станція не мала аналогів в усьому світі.

На даний момент станція знаходиться в резерві бо в її функціонуванні немає необхідності, оскільки вода у Київському морі та річці Дніпро на сьогоднішній день відповідає усім нормам. Але у випадку надзвичайних ситуацій станція може бути запущена протягом 6-8 годин.

З того часу Київводоканал постійно контролює воду щодо рівня радіоактивного забруднення, тим самим гарантуючи безпеку її використання.

Трагічні події того часу та самовіддана праця людей, що ліквідовували наслідки аварії, назавжди залишиться у нашій пам’яті. У рамках кампанії «35 років Чорнобильської катастрофи», організованої Департаментом суспільних комунікацій КМДА, на 10 локаціях столиці  розміщено інформаційні стенди, де  можна переглянути архівні фотографії боротьби з наслідками катастрофи.