Забудова на мережах водоканалу – загроза безперебійному водопостачанню
З кожним роком випадків самовільного встановлення тимчасових споруд в охоронній зоні мереж Київводоканалу стає все більше. На сьогоднішній день в охоронних зонах водопровідного господарства розміщено 1336 таких об’єктів, а ще 468 – в охоронних зонах об’єктів каналізаційного господарства. За 2020 рік на водопровідних мережах з’явилась 81 нова забудова, і лише 33 об’єкти було знято з обліку.
У разі пошкодження труби, поряд з якою або безпосередньо над якою споруджено магазин чи гараж, підвести до місця аварії техніку та локалізувати пошкодження буде неможливо. В такому разі виконання ремонтних робіт затягується аж до того моменту, поки споруду не буде демонтовано. Утворені від витоку води провали за цей час можуть створити загрозу для розташованих поруч будинків і їх мешканців. Крім того, через неможливість виконати ремонтні роботи споживачі можуть залишитися без водопостачання на довгий час.
Так, минулого року мешканці будинків по вулиці Борщагівська та провулку Політехнічному на три дні залишилися без водопостачання. Вимкнути воду довелося через аварію, що сталася на водогоні діаметром 200 мм, що подає воду споживачам цих будинків. Вчасно розпочати ремонтні роботи водоканал не мав можливості – на території пролягання водопровідної мережі стояли гаражі, самовільно побудовані мешканцями. Директору ЖБК було негайно видано припис на демонтаж незаконно побудованих споруд, який розпочався лише на третій день після аварії.
У лютому цього року 8 будинків по вулиці Богдана Хмельницького та музей історії Києва залишились без води через кіоск, що був побудований прямо над ділянкою трубопроводу, де стався витік. Аварійні бригади довгий час не мали змоги розпочати ремонт, про ситуацію повідомили міську адміністрацію. На пошук власника та демонтаж кіоску було витрачено більше 12 годин.
На фото: ліквідація аварії на вул. Б.Хмельницького після вимушеного демонтажу тимчасової споруди
На жаль, єдине що може зробити водоканал при виявленні порушень – оформити та надати власникам об'єктів-порушників припис на демонтаж незаконно встановлених споруд. Відповідні акти та переліки таких об'єктів потім передаються до Департаменту міського благоустрою. Якщо тимчасова споруда розміщена на законних підставах, Департамент міського благоустрою звертається до Комісії з питань розміщення тимчасових споруд з проханням розглянути можливість демонтажу з подальшим переміщенням цієї споруди із охоронної зони. Якщо ж споруда побудована незаконно, Департамент міського благоустрою доручає КП “Київблагоустрій” провести демонтаж об’єкта.
Іноді примусовий демонтаж є єдиним виходом, адже навіть після отримання припису не завжди господарі споруд поспішають прибрати з охоронної зони своє майно.
Наприклад, в цьому році при проведенні планового огляду міських водопровідних мереж фахівцями Київводоканалу було виявлено, що по проспекту Маяковського безпосередньо на трасі міської водопровідної мережі будуються нові споруди. Власнику об'єктів було надано припис щодо необхідності термінового звільнення зони санітарної охорони від споруд, але до цього часу жодних заходів вжито не було.
Так само досі не прибрано кіоски по проспекту Палладіна, неодноразові приписи на демонтаж яких видавалися ще з 2019 року. Кіоски розташовані безпосередньо на трасі водогону діаметром 1400 мм, тож в разі аварійної ситуації відсутність доступу до трубопроводу може призвести до значних проблем: підтоплення будівель, розмиття дороги, колосальних втрат води і тривалої її відсутності у мешканців прилеглих масивів.
На фото: гаражі, які було незаконно збудовано на водоводах Київводоканалу
Для довідки
Відповідно до державних будівельних норм охоронна зона водопровідних мереж залежить від властивостей ґрунту та розміру водоводу. Якщо діаметр труби, закладеної в сухому ґрунті, не перевищує 500 мм, охоронна зона становить по 5 метрів в обидві сторони від зовнішніх стінок трубопроводу. Такий самий водовід діаметром від 500 до 1000 мм має охоронну зону в 10 метрів у кожен бік. У випадку, коли водопровідні магістралі закладені у вологих ґрунтах, охоронна зона труб може простягатись на відстань понад 100 м (по 50 м у кожен бік).
Для каналізаційних мереж охоронна зона визначається залежно від глибини залягання колектора. На звичайних колекторах вона становить по 5 метрів в обидві сторони від зовнішніх стінок трубопроводів. На колекторах глибокого залягання охоронна зона складає по 3 метри в кожен бік.