Виставка-експозиція лічильників води

За майже півтора сторіччя роботи Київводоканал не тільки будував та обслуговував систему водопостачання та водовідведення столиці, а й накопичував власну історію. Про одну з важливих складових нашої роботи - облік споживання води від часів будівництва першого водогону в Києві і до сьогодні - можна дізнатись з нашої постійно діючої виставки-експозиції лічильників води. 

Ця унікальна колекція водомірів від 1891 року і до сьогодні нараховує більше 100 експонатів - як рідкісних історичних лічильників, котрі вимірювали водоспоживання у відрах, так і найновіших, що зовсім нещодавно почали встановлювати в домівках киян. 

КОЛЕКЦІЯ ЛІЧИЛЬНИКІВ ВОДИ: ВІД ІДЕЇ ДО ЕКСПОЗИЦІЇ

Засновником виставки лічильників став заступник начальника Сервісного центру Київводоканалу Василь Артемович Лютий. Він представник однієї з найбільших династій наших працівників - загальний стаж роботи його родини у Київводоканалі становить близько 200 років!

Василь Артемович збирав лічильники води приблизно з 1982 року, коли він проводив заняття зі слюсарями та контролерами по будові різних приладів обліку. Так у його кабінеті зібралось близько 30 екземплярів лічильників різних моделей різних років випуску. 

Найстаріші водоміри, що вели облік ще відрами, були віднайдені під час проведення реконструкції водопровідних мереж на Подолі. Експонати допомагав допомагав збирати тодішній директор розрахункового департаменту Володимир Михайлович Львов.

Зрештою, коли колекція лічильників перестала вміщатись у кабінеті, прийняли рішення виділити окреме приміщення для організації постійно діючої виставки-експозиції.  

Найстаріший експонат тут нараховує вже майже 130 років! Це лічильник американської фірми “Томсон” 1891 року випуску. А найновіший експонат - це високоточний електромагнітний лічильник Sensus iPERL.

Серед інших історичних експонатів в експозиції представлені лічильники радянського періоду, зроблені на Гянджинському приладобудівному заводі, також є лічильники Sensus (Словаччина) та Apator (Польща), українські квартирні лічильники виробництва заводу «Новатор» (м.Хмельницький). Виставка весь час поповнюється новими цінними та пам’ятними водомірами.

НЕ ЛІЧИЛЬНИКАМИ ОДНИМИ...

Треба сказати, на виставці, крім лічильників води, представлені також копії важливих в історії обліку води документів. Зокрема, копії доповідей на «Русских водопроводных съездах» (перший відбувся 15-21 березня 1893 р.). Вони значимі тим фактом, що вже тоді піднімались питання оснащення споруд водопостачання в м.Києві очисними фільтрами та приладами обліку.

Про те, як 5 січня 1924 року київські інженери, не маючи точних приладів та необхідного устаткування, створили перший радянський прилад обліку води, можна дізнатись з підшивок копій газети “Радянський водомір” за 1933-34 рр. Йдеться про водолічильники типу «Космос» і «Вольтман» (в залежності від розміру), що виготовляли на заводі «Фізикохімік» і якими активно користувались у Києві та інших містах до 50-х років ХХ століття.

Подібних виставок в Україні більше немає. Це справді унікальне зібрання, що має свою історичну цінність. Під час екскурсій нашою виставкою кожен ви зможете дізнатись про історію становлення і вдосконалення обліку водоспоживання в Україні та світі. Подібну експозицію можна побачити ще хіба тільки в Словаччині у одного з найбільших європейських підприємств-виробників лічильників води Sensus.

ЯК ПОТРАПИТИ НА ВИСТАВКУ ЛІЧИЛЬНИКІВ?

Виставка лічильників води функціонує в приміщенні Розрахункового департаменту Київводоканалу.

Починаючи з 2012 року і до сьогодні тут вже побували сотні відвідувачів, зокрема школярі та студенти технічних вузів. 

Відвідати виставку можуть усі бажаючі за умови попереднього запису на екскурсії на ел.пошту press@vodokanal.kiev.ua. Однак під час воєнного стану виставка відвідувачів не приймає.